wtorek, 27 września 2016

Jesienny cykl warsztatów dla rodziców



Razem z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Wieliczce serdecznie zapraszamy dzieci i rodziców  na jesienny cykl spotkań. 

Podczs gdy młodsi będą mierzyć się z zagadnieniami chemicznymi, my - też ciągle przecież młodzi ;) - spotkamy się, by porozmawiać o tym co jest dla nas ważne na naszych rodzicielskich drogach.

Spotkania przeznaczone są dla tych, którzy:

         Chcą lepiej rozumieć siebie i swoje dzieci, budować z nimi udaną, bliską relację, która będzie zarówno dla nich samych, jak i dla ich dzieci, źródłem radości i siły życiowej.
         Chcą wspierać swoje dzieci w rozwijaniu ich potencjału, pomagać im stawać się dobrze radzącymi sobie, empatycznymi i lubiącymi siebie ludźmi.
         Chcą lepiej komunikować się ze swoimi dziećmi, skuteczniej reagować w trudnych, obciążających, konfliktowych sytuacjach.

 Tematy spotkań:

Siła relacji
W trakcie spotkania przyjrzymy się temu jakie znaczenie dla rozwoju naszych dzieci ma bezpieczna, bezwarunkowa relacja z rodzicami i jak możemy taką relację budować. Dowiemy się co możemy zrobić, by nasze dzieci mogły w pełni rozwinąć swój wrodzony potencjał.  By były odpowiedzialne, samodzielne, cieszyły się bezwarunkowym poczuciem własnej wartości, potrafiły nawiązywać satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi.

Język dziecięcych emocji
W trakcie dwóch spotkań będziemy przyglądać się sytuacjom w których nasze dzieci doświadczają trudnych emocji, takich jak smutek, złość, czy lęk. Trudnych nie tylko dla nich, ale również dla nas. Spróbujemy „zajrzeć pod powierzchnię” i odpowiedzieć sobie na pytanie co poprzez swoje emocje próbują zakomunikować nam nasze dzieci. Będziemy przyglądać się swoim przeżyciom w obliczu dziecięcych emocji. Będziemy szukać sposobów na to jak wspierać nasze dzieci w przeżywaniu trudnych emocji. Dowiemy się co daje dzieciom bezwarunkowa akceptacja i empatyczna postawa rodzica w sytuacjach kiedy jest im trudno i w jaki sposób ją dzieciom okazywać.

W drodze do porozumienia
Dwa kolejne spotkania poświęcone będą sytuacjom w których jest nam trudno dojść do porozumienia z naszymi dziećmi. Kiedy dzieci nas nie słuchają, podważają nasze decyzje, chcą czegoś na co my nie chcemy się zgodzić, itp. Spróbujemy przyjrzeć się tego rodzaju sytuacjom konfliktowym i zastanowimy się co możemy zrobić żeby mieć na dzieci realny wpływ i jednocześnie wspierać ich autonomię, odpowiedzialność za siebie i budowanie bezwarunkowego poczucia własnej wartości. Będziemy przyglądać się temu co my sami przeżywamy w sytuacjach kiedy dzieci nas nie słuchają i jaki ma to wpływ na naszą relację z nimi. Dowiemy się co nam daje uwzględnianie w konflikcie zarówno swojej perspektywy, jak i perspektywy dziecka. Dowiemy się jak bez przemocy i z szacunkiem komunikować dzieciom to co jest dla nas ważne, jak wykorzystać zabawę i poczucie humoru w takich sytuacjach i jak wypracowywać rozwiązania, które będą wzbogacające dla obu stron konfliktu.

Miejsce spotkań:
PiMBP w Wieliczce, ul. Żwirki i Wigury 2

Zapisy: 
e-mail: dzialdzieciecy@bibliotek.wieliczka.eu
tel: 12 278 15 65, 12 278 30 75, wewn. 24
osobiście w Dziale dla Dzieci i Młodzieży wielickiej biblioteki

Terminarz spotkań:
1 październik – Siła relacji
8 październik – Język dziecięcych emocji – cz. I
22 październik – Język dziecięcych emocji – cz. II
29 październik – W drodze do porozumienia – cz. I
5 listopad – W drodze do porozumienia cz. II

Warsztaty finansowane są przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Wieliczce.

Serdecznie zapraszamy! :)


2 komentarze:

  1. Takie warsztaty psychologiczne dla dzieci i młodzieży to świetna sprawa. Jeśli ktoś ma okazję to powinien z nich skorzystać i wybrać się tam. Świetne wpisy i dobrze prowadzony blog. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki Monika, cieszę się, że tu do mnie czasem zaglądasz :)

      Usuń